Lab. ve Danışma Hattı: 0 212 236 22 82 ArapçaİngilizceTürkçe

KUZEY KAMU HASTANELER BİRLİĞİ MERKEZİ LABORATUVARI

Sağlık Bakanlığımız tarafından “Eğitim Hizmet Laboratuvarı” olarak onaylanmış ve...

SAĞLIK BAKANLIĞI T.K.H.K.İSTANBUL ANADOLU KUZEY KAMU HASTANELER BİRLİĞİ MERKEZİ LABORATUVARI T.C.Sağlık Bakanlığımız tarafından “Eğitim Hizmet Laboratuvarı” olarak onaylanmış ve “TIBBİ LABORATUVAR ÇALIŞMA RUHSATI”nı almıştır.

 

Merkezi Laboratuvar Sisteminin kurulması ve ruhsatlandırılması aşamalarında desteğini esirgemeyen, Sayın Sağlık Bakanımız başta olmak üzere destekleyen tüm Bakanlık Üst Yönetimine, ihale şartname hazırlığından itibaren sistemin kurulumu, çalışır hale gelmesi ve hizmet sunumu için emeği geçen tüm laboratuvar çalışanlarına ve tüm birliğimizdeki hastane yöneticilerimize ve bilişim alt yapılarını oluşturan ve devamını sağlayan tüm hastane ve laboratuvar bilgi yönetim sistemi çalışanlarına teşekkürlerimizi sunarız.

 

HEDEFİMİZ LABORATUVARCILIK ADINA HER YENİ GÜN FARK YARATMAK

 

Merkezi laboratuvarda günde ortalama 90.000 test sonucu üretilmekte ve SUT da tanımlı yaklaşık 900 çeşit  test hizmeti  verilebilmektedir.

 

İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Merkezi Laboratuvar Uygulaması ile  birlik bünyesinde bulunan 7 Eğitim Araştırma Hastanesi , 4 Devlet Hastanesi ve bu hastanelere bağlı bulunan semt poliklinikleri ile , toplam 21 merkezin laboratuvar testlerinin merkezi bir laboratuvar tarafından yürütülmesi amacıyla başlattığımız hizmetin ruhsatlandırma aşaması sonuçlanmıştır.

 

Sistem kurgusu, merkezi bir laboratuvar ile birlikte her hastanede acil test ihtiyacını  yerinde  çekirdek bir  laboratuvar konsepti ile çözecek şekilde planlanmıştır. Mikrobiyoloji ve Biyokimya disiplinleri açısından aynı hastanın, aynı anda alınan materyalinin yönetimi söz konusu olduğundan, bu iki laboratuvar işleyişinin merkezi ve bütüncül bakış açısıyla yönetimi gerekmektedir. Bu gereklilik düşüncesi, birliğimiz üst yönetimini harekete geçiren temel çıkış noktası olmuştur. Her hastane laboratuvarı ve merkez laboratuvar arasında ve hastanelerin kendi aralarında kurulmuş olan, anında , sürekli ve çok yönlü iletişim yoluyla hasta verilerinin hasta sağlığı yararına etkin ve etkili kullanımı sağlanmıştır.  Laboratuvarcılığın tüm klinik disiplinler tarafından farkındalığının arttırılması amacına yönelik sürekli eğitimlerle ulaşılmıştır.

 

Şimdi hedefimiz, ölçeğinde ülkemizde  İLK ve TEK  olan laboratuvarımızın eğitim öncelikli bir hizmet politikası izleyerek dünyaya örnek olmasını sağlamaktır.

 

Diğer haberler