Lab. ve Danışma Hattı: 0 212 236 22 82 ArapçaİngilizceTürkçe

Tahlilde çağ atlatan dev laboratuvar

İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği, Türkiye’nin en büyük laboratuvarını kurdu. Her gün kuryelerle gelen 12 binden fazla kan örneği dakikalar içinde analiz ediliyor.

 

Bünyesinde 20 sağlık kuruluşunu barındıran İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği, Türkiye’nin en büyük laboratuvarını kurdu. Sağlık kuruluşlarından alınan kan örnekleri; laboratuvarda 25 ayrı testten geçiyor. Barkodlarla devasa makineye giren kan tüpleri sadece 2 saatte kanser, diyabet, kolestrol, elisa, hepatit gibi pek çok hastalık hakkında bilgi veriyor.

Aralarında, Haydarpaşa Numune, Ümraniye Devlet, Medeniyet Üniversitesi Göztepe eğitim ve Araştırma hastaneleri gibi her gün binlerce kişinin şifa aradığı sağlık kuruluşlarında alınan kan örnekleri artık tek bir laboratuvarda inceleniyor. İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Kemal Memişoğlu tarafından kurulan laboratuvara her gün binlerce kan örneği özel çantalarında kuryeler ile getiriliyor.

Sonuçlar tek tuşla görülüyor

 

Doktorların istediği tahliller barkodlarla tüplere işlenirken, uzunluğu 70 metreyi bulan bilgisayarlı makineye bağlanıyor. Sisteme yüklü program sayesinde kan tüpü tahlilin yapılacağı istasyonda duruyor. Bilgisayar yazılımı tamamen Türk bilgisayar mühendisleri tarafından yapılan laboratuvara, günde 12 binden fazla kan örneği geliyor. Hastalardan alınan tek kan tüpüyle 25 tetkik aynı anda yapılabiliyor. Sisteme işlenen sonuçlara doktor tarafından tek tuşla ulaşılırken sonuçlara her hastaneden erişilebiliyor. Memişoğlu, “Laboratuvarla malzeme ve zaman tasarrufu sağladık. Ayrıca hasta güvenliği artarken laboratuvar maliyetleri de düştü. En önemlisi de tedaviye hızlı şekilde başlanabiliyor” dedi.

 

Merkez laboratuvarının sorumlusu Doç. Dr. Sebahat Aksaray ise, “Bu laboratuvar klasik tahlil anlayışını yıktı. 240 dakikada sonuç vermeyi amaçladık, 98 dakikadayız. Hormon testinde ise 360 dakikayı hedeflemiştik 138 dakikalardayız. Kendi hedeflerimizi aştık” diye konuştu.

 

Laboratuvarın teknik özellikleri

2 dönüm arazi üzerine kurulan merkezdeki laboratuvar makinesi 70 metre uzunluğunda. Saatte 1. 800 tüp yüklenebiliyor. Soğutmalı bölümünde günde 15 bin 360 tüp saklanabiliyor. Klinik kimyada saatte 15 bin 200 test yapılabiliyor. Bir günde 7 bin tüp genel, 4 bin tüp kan sayımı, 400 mikrobiyolojik numune sonucu elde edilebiliyor. Merkezde 2 akademisyen, 8 mikrobiyoloji, 10 biyokimya uzmanı, 68 laboratuvar teknisyeni, 3 temizlik personeli, 16 destek sistem elemanı olmak üzere toplam 107 kişi çalışıyor.

Diğer haberler